Jalkapallo on suosituin laji
Uudenmaan lapsista ja nuorista peräti 49 % liikkuu urheiluseurassa, kun koko maan keskiarvo on 43 %. Uusimaa poikkeaa koko maan tilastoista selvästi. Kaikkialla muualla Suomessa lapset ja nuoret liikkuvat eniten omatoimisesti kavereiden kanssa, mutta Uudellamaalla seurassa liikkuminen on suosituinta.
Jalkapallo on koko Suomessa suosituin lasten ja nuorten urheilulaji, niin myös Uudellamaalla. Seuraavilla sijoilla onkin jo selvästi eroavaisuuksia maan eri osien välillä. Uudellamaalla salibandy on kakkossijalla, kun muualla Suomessa jääkiekko on selvästi toiseksi suosituin laji. Voimistelu on täällä sijalla kolme ja jääkiekko löytyy vasta sijalta neljä.
Aikuiset liikkuvat omatoimisesti yksin
Liikuntatutkimuksessa selvitettiin myös aikuisten liikkumista. Peräti 81 % aikuisista liikkuu mieluiten omatoimisesti yksin. Tulos on sama koko maassa. Omatoimisesti ryhmässä liikkuminen on koko maassa toiseksi suosituin tapa liikkua. Yksityisten yritysten palveluiden käyttämisessä näkyy selviä eroja maan eri osien välillä. Uudellamaalla yksityisten liikuntapalveluita käyttää 21 % aikuisista liikkujista, kun muualla Suomessa osuus on 13 %. Urheiluseuroissa aikuisista liikkuu Uudellamaalla 15 % ja työpaikan järjestämään liikuntaan osallistuu 11 %.
Tutkimus julkaistu kolmena raporttina
Kansallinen liikuntatutkimus antaa kokonaiskuvan suomalaisten liikunnan ja urheilun harrastamisesta, vapaaehtoistyöstä sekä liikuntaan ja urheiluun liittyvistä asenteita. Tutkimus on ainoa säännöllinen liikuntalajien harrastamisen trenditutkimus Suomessa.
Tutkimus toteutetaan neljän vuoden välein. Sen tilaajina ovat SLU, Nuori Suomi, Suomen Kuntoliikuntaliitto, Suomen Olympiakomitea ja Helsingin kaupunki. Tutkimuksen rahoittaa opetusministeriö.
Valmiit tutkimusraportit julkistetaan syksyllä samaan aikaan kuin vapaaehtoistyön tulokset julkistetaan. Lisätietoja tutkimuksista saa osoitteesta www.slu.fi/liikuntatutkimus
Teksti: Sanna Kervinen Kuva: ESLU
|